Kolejny tydzień aktywności radnego...


2017-06-22
           W dniu 10 czerwca br. w Bazylice Mniejszej  u Matki Boskiej Ludźmierskiej odbyła się  V  Uroczysta Msza Św.  w intencji kobiet cierpiących na raka piersi.  Natomiast  pod Pomnikiem  Św. Jana Pawła II Amazonki  ogłosiły Apel do samorządów na Podhalu, o przeprowadzenie akcji badań USG piersi dla młodych matek i żon z naszego terenu w 2018 roku w trosce o ich zdrowie i życie.  We mszy św. uczestniczyły i modliły się również Amazonki z Klubów z Nowego Sącza, Tarnowa, Krakowa, i Słowaczki z Popradu, a następnie  pod pomnikiem Jana Pawła II złożyły kwiaty. Stowarzyszenie Podhalańskich Amazonek jest jednym z dwustu klubów Amazonek w Polsce z zrzeszonych w największej kobiecej  organizacji Federacji Stowarzyszeń Amazonki. Stowarzyszenie Podhalańskich Amazonek  jest Klubem   stosunkowo jednym z najmłodszych, ale objęły już swoimi pogadankami około 3 tyś. uczennic w szkołach ponadpodstawowych. W Apelu do samorządów  Stowarzyszenie Podhalańskich Amazonek  apeluje o to, by  każda gmina ujęła w swoim budżecie na rok 2018  w ramach promocji i ochrony zdrowia, koszt bezpłatnych badań USG piersi dla swoich mieszkanek – młodych kobiet w  wieku od 25 lat do 50 roku życia, w wybranym ośrodku diagnostycznym.
       
        Przedstawicielki klubów biorących udział w tej V Uroczystej Mszy Św. w BML zwróciły się do mnie jako radnego  wojewódzkiego  z Apelem, abym podjął działania w Sejmiku WM mające na celu,  by: 

Rok  2018  w Małopolsce  został  ogłoszony  Rokiem Profilaktyki  Raka Piersi.

Wieś Trybsz w tym roku obchodziła jubileusz 500 lecie powstania  oraz 450 lat od wybudowania Kościółka w Trybszu p.w. Św. Elżbiety Węgierskiej.  Po mszy św. w kościele odbyło się oficjalne otwarcie obchodów tego jubileuszu, na ręce sołtysa wsi wręczyłem Medal Województwa małopolskiego „Polonia Minor” nadawany za szczególne zasługi dla regionu i województwa.  

W Rabce-Zdroju w siedzibie Zespołu Szkół Uzdrowiskowych odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Edukacji i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głównym punktem posiedzenia był temat dotyczący Problemów szkolnictwa Uzdrowiskowego.

            Następnie w Komendzie Powiatowej PSP w Nowym Targu odbyło się posiedzenie Prezydium Zarządu Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej. Na posiedzeniu prezydium Prezes podsumował okres od ostatniego  spotkania, w następnej kolejności omówił temat dotyczący wyjazdu emerytów na wypoczynek weekendowy. Przedstawił  bieżące  informację z Posiedzenia Zarządu Głównego ZE i RP RP w Warszawie, który tym razem odbył się na ziemi lubelskiej.  

            W szkole Muzycznej w Nowym Targu odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Nauczycielskiego Miejskiego Chóru „Gorce”. Ustępujący Prezes Stanisław Kowalczyk podsumował  8 lat swojej działalności na stanowisku Prezesa oraz wręczył kwiaty członkom zarządu z podziękowanie za wkład pracy w zarządzie.   Ja również wziąłem udział w tym zebraniu i za ogromny wkład pracy, zaangażowanie się na rzecz Chóru „Gorce”, pracę dla lokalnej społeczności, promowanie regionu poprzez występy Chóru w całej Małopolsce a także po za jej granicami w podziękowaniu wręczyłem mu Grawer.

            W Proszowicach odbyło się kolejne wyjazdowe posiedzenie Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku WM. Spotkanie odbyło się w budynku Caritasu Kielce.  Tematy dotyczyły osób niepełnosprawnych, uzależnionych oraz seniorów  inaczej mówiąc „Przedszkoli dla dorosłych” – Domów Dziennego popytu. Po zakończeniu posiedzenia zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia Ogrodu Biblijnego obok Caritasu. Ogród robi  niesamowite wrażenie.          

W Zakopanym odbył się Międzynarodowe Forum Górskie w którym wziąłem udział. Forum  - temat „Klaster energii – szanse i bariery rozwoju”.  Wśród  gości byli samorządowcy, kadra naukowa, prawnicy, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Padało bardzo dużo pytań między innymi o geotermie jej zasięg i przede wszystkim  o koszt podłączenia i opłacalności z dalszego  jej korzystania.

W mieście w Nowym targu odbyły się festyny rodzinne zorganizowane przez parafię nowotarskie w których również wziąłem udział, spotkałem się z mieszkańcami rozmawiając na rożne tematy /bez polityki, ponieważ wiem, że nie powinniśmy na poziomie spotkań sąsiedzkich, rodzinnych czy przyjacielskich uprawiać polityki. To prowadzi  do kłótni, zwady nieporozumień. Politykę niech uprawiają w Sejmie mamy  swoich przedstawicieli , niech oni dyskutują o polityce.

            Oto niektóre moje działania z ostatniego  tygodnia.  Stanisław Barnaś Radny Sejmiku WM.

Nasz kandydat na: