Dziennik Polski

Odpowiedź do Dziennika Polskiego.
2011-09-27

1.  Czy powinno się utrzymać NFZ czy też zlikwidować go i zastąpić konkurującymi ze sobą funduszami lub regionalnymi kasami chorych?

W opiece zdrowotnej nie można przeprowadzać doświadczeń, NFZ samo w Sobie nie jest złą instytucją, ale zarządzanie nimi i organizowanie konkursów pozostawia wiele do życzenia.

2.  Czy należy zwiększyć nakłady finansowe na służbę zdrowia? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Na pewno obecne nakłady są niewystarczające, ale z pustego i Salomon nie naleje. Może warto przyglądnąć się urzędnikom w NFZ, pracownikom administracji szpitalnej, czy naprawdę aż tylu ludzi jest potrzebnych na tej drodze pieniędzy, które wędrują do szpitala.

3.  Czy należy sprywatyzować służbę zdrowia?

Może nie sprywatyzować, ale doprowadzić do konkurencyjności, tak aby pieniądze szły za pacjentem, czyli pacjent idzie tam, gdzie proponowane mu są korzystniejsze rozwiązania/świadczenia. Dlaczego w prywatnych ośrodkach, lecznicach poziom usług jest diametralnie różny od tych publicznych?? Bo się walczy o pacjenta.

4.  Czy należy utrzymać zasadę, według której szpitale publiczne nie mogą pobierać opłat od zamożniejszych pacjentów?

Tutaj trzeba być ostrożnym, aby nie wpaść w wir nierównego traktowania obywateli. Czy mamy karać kogoś wyższymi opłatami, bo coś w życiu osiągnął?? Warto się pochylić może nad możliwością korzystania ze sprzętu publicznego za pieniądze, dla tych którzy mogą zapłacić. 

5.  Czy system leków refundowanych jest prawidłowy? W niektórych krajach UE refundacja sięga nawet 100 procent. Jak powinno być w Polsce?

Każdy system ma swe wady i zalety, 100% refundacji może doprowadzić, iż Polska stanie się drugą Grecją. Ale trzeba też unikać sytuacji, forsować takie zapisy, aby przemysł farmaceutyczny nie lobował za swoimi lekarstwami, by te trafiały na listę leków refundowanych.

 

Nasz kandydat na: