Odpowiedź na art. Podhale 24

Stanowisko w sprawie artykułu red. Roberta Miskowiec. z Podhale 24
2011-09-16

W odpowiedzi na artykuł  opublikowany na portalu Podhale 24 przez  red. Roberta Miśkowiec,  który pisze nie wiem do kogo, którego kandydata to dotyczy, ale jako pierwszy zareaguję.  Wybory do parlamentu, to nie konkurs piękności  ale posłowie też muszą być sympatyczni.  A teraz poważnie.


1. Będąc posłem będę walczył o dokończenie procesów scalania w miejscowościach tego oczekujących. Nie ważne są koszty, bo przecież to będzie służyć nam, społeczeństwu w przyszłości i to jest efekt, nie jest on mierzalny w złotówkach. Ale zadowolenie, polepszenie warunków pracy na roli jest bezcenne.

2.  Budowa "Zakopianki", będę naciskał na Ministra Infrastruktury, aby Zakopianka znalazła się na liście kluczowych inwestycji Polski. Jest to inwestycja, która przyniesie ogromne korzyści nie tylko dla naszego regionu, ale także dla Polski. Będę do tego przekonywał wszystkich posłów. Najpierw budowa dwóch pasów do Nowego Targu, a później w zależności od zgody mieszkańców miejscowości będących  przy drodze do Zakopanego dalsze odcinki. Nie może być tak, że kilka osób blokuje inwestycje dla większości. Ale także nie można odbierać ludziom dorobku własnego życia za grosze. Dlatego trzeba wspólnie siąść i rozmawiać, dojść wspólnymi siłami do porozumienia i znalezienia wyjścia z tej patowej sytuacji. Środki unijne powoli się kończą i nie stać nas jako społeczności Podhalańskiej, Orawskiej i Spiskiej, a i Polskiej na przegapienie takiej okazji. Nasze dzieci będą nam wypominać, że kiedy można było zbudować tę, drogę to kłóciliśmy się jak dzieci
w piaskownicy.

3. Prywatyzacja Kolei Linowej na Kasprowy Wierch oraz Zespołu Zbiorników Wodnych
w Niedzicy. Państwo powinno zachować pakiet większościowy, najlepszym rozwiązaniem
i będę je popierał jest przekazanie /oddanie/ kolei w ręce konsorcjum Samorządów. Co do Niedzickiej Spółki, uważam, że powinno się zachować w większości Państwowość firmy. 51% powinno leżeć w gestii Ministra Skarbu, gdyż sektor energetyczny jest jednym z filarów bezpieczeństwa naszego kraju.

4. Nie możemy zapominać o rozwoju turystyki na Podtatrzu, mamy ku temu możliwości
i warunki i trzeba je wykorzystać (przykład Białki Tatrzańskiej jest tutaj dobitny). Jeżeli zaniechamy inwestycji turystycznych, to Słowacja, która już jest przed nami zostawi nas głęboko w tyle, a na to Sobie pozwolić nie możemy. Państwo powinno wspierać inwestycje turystyczne, takie jak budowy wyciągów, unowocześnianie ich, modernizacje. Powinno udzielać preferencyjnych kredytów, gdyż przy tego typu inwestycjach powstaje mnóstwo nowych miejsc pracy.

5. Zapowiadam walkę o każdy unijny eurocent dla Małopolski, a szczególnie dla obszarów wiejskich. Pokazaliśmy, że potrafimy korzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest to Nasza karta przetargowa w negocjacjach z Europą, trzeba pokazać jak specyficzne jest rolnictwo w Naszym regionie, że mamy rozdrobnienie, nie najlepszą ziemię pod uprawy. To wszystko nie jest i nie powinno być bez znaczenia przy podziale Unijnych pieniędzy.

6. Wspieranie Naszych szpitali w negocjacjach z NFZ. Ale wsparcie to powinno odbywać się ponad podziałami politycznymi, nie ważna przynależność partyjna, bo walczymy o dobro wszystkich nas, naszych wyborców. Wszyscy ciągniemy ten wóz. Także szukanie rozwiązań wyciągania Naszych szpitali z zapaści finansowej powinno odbywać się wspólnie, ponadpartyjnie. Jedność potrafi pokonać wszystko.

7. Poprawa bezpieczeństwa poprzez zwiększenie nakładów na służby ratownicze, na policję. Wprowadzenie podczas szkoleń w OSP rozmów z psychologiem, aby wykluczyć "strażaków podpalaczy". Wspólne osiągnięcie kompromisu na temat ekwiwalentu za udział w akcjach, czy lepiej wprowadzić dodatek emerytalny plus ulgi dla przedsiębiorstw, które dają możliwość niesienia pomocy przez pracowników-strażaków ochotników w czasie pracy. 

8. Rodzina jest najważniejsza i powinno się ją wspierać. Obecne "becikowe" nie jest dostatecznym wsparciem dla świeżo upieczonych rodziców. Może warto pochylić się nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego, a także urlopu tacierzyńskiego. Opieka nad dzieckiem do 2 roku życia, zajmowanie się domem to ogromne wyrzeczenie i ogromne poświęcenie i praca. Dlatego też trzeba się mocno zastanowić nad problemem z przyrostem naturalnym. Nie wystarczy tylko kusić pieniędzmi, trzeba stworzyć system, warunki dla rozwoju. Młodzi przyszli rodzice, muszą mieć pewność, poczucie, że w chwili narodzin upragnionego dziecka Państwo ich wspiera i jest z nimi. Dlatego potrzebna jest rozbudowana sieć żłobków, przedszkoli.

            Bezpartyjny kandydat na posła       Stanisław Barnaś

Nasz kandydat na: