Dożynki Ludowe w Gdowie.


2022-09-08

 Przemówienie  Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza podczas ogólnopolskich, ludowych dożynek w Gdowie.

    Uroczystości dożynkowe zawsze obchodzimy w trzech wymiarach. Po pierwsze, to dziękczynienie rolnikom za trud ich ciężkiej pracy. To wyraz szacunek dla kultury i wsi polskiej, ale to również wymiar integracyjny – budujący wspólnotę lokalną i narodową.

    Nie można nie wspomnieć dziś o premierze naszej wolności, W. Witosie, który mówił: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa.“ One są dziś gwarancją ciągłości państwa.

    Dziękuję wszystkim tym, którzy codziennie żywią, a gdy trzeba będą bronić. Niezależnie od pogody i bez dni wolnych polski rolnik dba i jest dumny ze swojej ziemi oraz pracy. Jesteście dziś gwarancją ciągłości państwa i jego bezpieczeństwa.

    Czas przywrócić gospodarza polskiej wsi. Za dużo było gadania rządzących, za mało czynów. Koniec czasów populistów, nadchodzi czas profesjonalistów. Polska wieś jest perłą w koronie i ma szansę na lepsze jutro. Mamy plan i wiemy jak ją zapewnić.

    W 7 lat zlikwidowano ponad 120 tys. gospodarstw. To pokazuje obraz sytuacji na wsi. To obiektywna ocena rolnika z Małopolski, sadownika z Mazowsza czy hodowcy z Podlasia – z całej Polski. Chcę Wam dać gwarancję, że Wasza praca będzie się opłacać.

    Mamy plan dla polskiej wsi. Trzeba jak najszybciej uruchomić produkcję nawozów i zastosować system dopłat do tony. Musimy otworzyć nowe rynki zbytu i odblokować środki na rozwój z #KPO. Nie można obrażać się na Unię Europejską i tylko machać szabelką.

    Każdy, kto tu dzisiaj jest może się czuć jak u siebie – niezależnie od tego na kogo głosował. Polska powinna dawać poczucie wspólnoty, a nie wykluczać. Polska jest domem wszystkich. Polska będzie dla Was wszystkich, bo jest nasza wspólna.

    Jutro zwrócę się z wnioskiem do szefa EPL, by na poziomie europejskim zablokować podwyżki cen energii/gazu i wyrazić zgodę na zamrożenie ich cen w Polsce na poziomie VI 2022. Oczekuję, że taką inicjatywę podejmie również premier Morawiecki.

    Są dziś tacy, którzy mówią o bezpieczeństwie, lecz cechuje ich bezradność. Mówią o dobrobycie, a fundują bankructwo. Którzy nie dbają o wspólne dobro, lecz budują prywatne folwarki. Zamiast budować wspólnotę, sieją nienawiść. Ich czas mija.

    Spotykamy się, by świętować, ale chcę Was prosić również o wsparcie. Wspólnie z moją małżonką i parlamentarzystami Koalicji Polskiej walczymy o wsparcie dzieci chorych na #SMA. Nie wszystkie zostały objęte refundacją. Dlatego proszę o wsparcie ich zbiórek.     Radny Wojewódzki Stanisław Barnaś.

Nasz kandydat na: